Filmy Francois Truffauta na antenie TVP KulturaGrudzień w TVP Kultura upłynie pod znakiem Nowej Fali – w ramach Czwartkowego Klubu Filmowego widzowie obejrzą dzieła wybitnego francuskiego reżysera François Truffauta: “Jules i Jim”, “Skradzione pocałunki”, “Aby do niedzieli” oraz “Ostatnie metro”.

W grudniowe czwartki TVP Kultura zaprasza na przegląd twórczości prekursora francuskiej Nowej Fali – François Truffauta. Filmową rewolucję zaczął jako jeden ze zbuntowanych krytyków z “Cahiers du cinéma”. W odpowiedzi na jego ostre teksty, w 1958 roku odmówiono mu akredytacji na festiwalu w Cannes, a rok później na tej samej imprezie odebrał nagrodę dla najlepszego reżysera za “Czterysta batów”. To był tylko początek barwnej kariery pełnej eksperymentów z różnymi filmowymi gatunkami i rozmaitymi tematami – nie licząc miłości, która na zawsze pozostała dla niego “tematem tematów”. Wszystkie filmy zaprezentowane podczas przeglądu w TVP Kultura będą poprzedzone premierowymi wstępami Michała Oleszczyka i Tadeusza Lubelskiego.
Już 7 grudnia TVP Kultura pokaże “Jules i Jim” (1962 r.). Jest to adaptacja powieści z początku XX wieku autorstwa Henriego-Pierre’a Rochégo o miłosnym trójkącie fascynującej kobiety i dwóch zakochanych w niej przyjaciół. Ten melodramat ubrany w lekką, błyskotliwą i nowoczesną formę to także prawdziwy popis gry aktorskiej w wykonaniu zjawiskowej Jeanne Moreau.

Z kolei 14 grudnia o “Skradzione pocałunki” (1968 r.). Dalsze losy Antoine’a Doinela (Jean-Pierre Léaud) ze słynnych “Czterystu batów”. Tym razem młody bohater po wyrzuceniu z wojska gorączkowo szuka odpowiedniego zajęcia i prawdziwej miłości.

Kolejną propozycją (21 grudnia) będzie “Aby do niedzieli” (1983 r.). Fanny Ardant i Jean-Louis Trintignant w swoistym hołdzie dla kina Hitchcocka: czarno-białej zagadce detektywistycznej z wątkiem miłosnym w tle. “Aby do niedzieli” to ostatni film Truffauta, który zmarł rok później, w wieku 52 lat.

Natomiast 28 grudnia “Ostatnie metro” (1980 r.). Catherine Deneuve i Gérard Depardieu w historii małego paryskiego teatru z czasów niemieckiej okupacji. Film zdobył w 1981 roku aż 10 Cezarów i był jednym z największych sukcesów kasowych Truffauta.

Oprócz dzieł samego Truffauta, 26 grudnia wyemitowany zostanie film dokumentalny “Hitchcock/Truffaut” – historia realizacji wywiadu rzeki, który francuski reżyser przeprowadził w 1962 roku z Alfredem Hitchcockiem.
Źródło info i foto: media2.pl

5 ostatnich postów użytkownika admina

Pozostaw komentarz

You must be logged in to post a comment.